Playoff results/schedule | TheUnion.com
YOUR AD HERE »

Playoff results/schedule

CIF Sac-Joaquin Section Basketball playoffs

Boys

Division I



Friday, Feb. 27 (First round)

No. 1 Sheldon 82, No. 16 Merced 52




No. 8 Beyer 59, No. 9 Nevada Union 54

No. 12 Modesto 70, No. 5 Armijo 67

No. 4 Tokay 61, No. 13 Yuba City 58

No. 3 Downey 58, No. 14 Elk Grove 56

No. 6 Laguna Creek 55, No. 11 Turlock 47

No. 10 Kennedy 82, No. 7 Fairfield 79 (OT)

No. 2 Lincoln 66, No. 15 Napa 48

Tuesday (Quarterfinals at University of Pacific)

No. 1 Sheldon vs. No. 8 Beyer, (n)

No. 4 Tokay vs. No. 12 Modesto (n)

No. 3 Downey vs. No. 6 Laguna Creek (n)

No. 10 Kennedy vs. No. 2 Lincoln (n)

Thursday (Semifinals at Arco Arena)

No. 1 Sheldon-No. 8 Beyer winner vs. No. 12 Modesto-No. 4 Tokay winner, 7:30 p.m.

No. 3 Downey-No. 6 Laguna Creek winner vs. No. 10 Kennedy-No. 2 Lincoln winner, 9 p.m.

Saturday (Finals at Arco Arena)

Semifinal winners, 8:30 p.m.

Division V

Wednesday (First round)

No. 1 Modesto Christian 122, No. 16 Forest Lake Christian 52

No. 9 Victory Christian 49, No. 8 Vacaville Christian 48

No. 5 Turlock Christian 64, No. 12 Valley Christian 40

No. 4 Sac Waldorf 69, No. 13 Calvary Temple 38

No. 3 Woodland Christian 76, No. 14 Elliot Christian 51

No. 11 Ripon Christian 77, No. 6 Stockton Christian 54

No. 7 Sierra Christian 68, No. 10 Sac Country Day 62

No. 2 Capital Christian 89, No. 15 New Life Christian 61

Friday (Quarterfinals)

No. 1 Modesto Christian 88, No. 9 Victory Christian 49

No. 4 Sac Waldorf 68, No. 5 Turlock Christian 50

No. 11 Ripon Christian 60, No. 3 Woodland Christian 53

No. 2 Capital Christian 65, No. 7 Sierra Christian 60

Tuesday (Semifinals at Galt High School)

No. 1 Modesto Christian vs. No. 4 Sac Waldorf (n)

No. 11 Ripon Christian vs. No. 2 Capital Christian (n)

Friday (Finals at Arco Arena)

Semifinal winners, 5:30 p.m.

Girls

Division I

Thursday (First round)

No. 1 Kennedy 51, No. 16 Turlock 41

No. 9 Lodi 45, No. 8 Napa 39

No 12 Fairfield 62, No. 5 Lincoln 59

No. 4 Laguna Creek 66, No. 13 Yuba City 43

No. 3 Nevada Union 54, No. 14 Downey 41

No. 6 Sheldon 60, No. 11 West 53

No. 10 Ceres 55, No. 7 Tokay 52

No. 2 Grace Davis 53, No. 15 Elk Grove 50

Saturday (Quarterfinals at Galt High School)

No. 1 Kennedy 55, No. 9 Lodi 39

No. 4 Laguna Creek 40, No. 12 Fairfield 63

No. 6 Sheldon 42, No. 3 Nevada Union 38

No. 2 Grace Davis 55, No. 10 Ceres 38

Today (Semifinals at University of Pacific)

No. 1 Kennedy vs. No. 4 Laguna Creek, 9 p.m.

No. 6 Sheridon vs. No. 2 Grace Davis, 7:30 p.m.

Saturday (Finals at Arco Arena)

Semifinal winners, 7 p.m.

Division III

Tuesday, Feb. 24 (First round)

No. 1 St. Mary’s 100, No. 16 Buhach Colony 34

No. 8 Rio Linda 48, No. 9 Mesa Verde 42

No. 5 Placer 59, No. 12 Oakdale 26

No. 4 Bear River 61, No. 13 Center 38

No. 14 Roseville 61, No. 3 El Camino 55

No. 11 Hogan 60, No. 6 Vanden 51

No. 7 Calaveras 44, No. 10 St. Francis 41

No. 2 Sierra 56, No. 15 Del Oro 34

Thursday

No. 1 St. Mary’s 84, No. 8 Rio Linda 44

No. 4 Bear River 44, No. 5 Placer 37

No. 11 Hogan 63, No. 14 Roseville 58 (OT)

No. 2 Sierra 73, No. 7 Calaveras 38

Tonight (Semifinals at Galt High School)

No. 1 St. Mary’s vs. No. 4 Bear River, 7:30 p.m.

No. 11 Hogan vs. No. 2 Sierra, 4 p.m.

Friday (Finals at Arco Arena)

Semifinal winners, 7:30 p.m.

Division V

Tuesday, Feb. 24 (First round)

No. 1 Forest Lake Christian 78, No. 16 Sac Adventist 14

No. 8 Turlock Christian 56, No. 9 Freedom Christian 50

No. 12 Victory Christian 54, No. 5 Vacaville Christian 49

No. 4 Ripon Christian 79, No. 13 Elliot Christian 29

No. 3 Modesto Christian 71, No. 14 Wilton Christian 39

No. 6 Capital Christian 82, No. 11 Valley Christian 38

No. 7 Sac Waldorf 77, No. 10 Trinity Prep 23

No. 2 Woodland Christian 75, No. 15 Big Valley Christian 25

Thursday (Quarterfinals)

No. 1 Forest Lake Christian 75, No. 8 Turlock Christian 26

No. 4 Ripon Christian 59, No. 12 Victory Christian 43

No. 3 Modesto Christian 69, No. 6 Capital Christian 37

No. 2 Woodland Christian 59, No. 7 Sac Waldorf 44

Tuesday (Semifinals at Galt High School)

No. 1 Forest Lake Christian vs. No. 4 Ripon Christian (n)

No. 3 Modesto Christian vs. No. 2 Woodland Christian (n)

Friday (Finals at Arco Arena)

Semifinal winners, 4 p.m.


Support Local Journalism


Support Local Journalism

Readers around Grass Valley and Nevada County make The Union’s work possible. Your financial contribution supports our efforts to deliver quality, locally relevant journalism.

Now more than ever, your support is critical to help us keep our community informed about the evolving coronavirus pandemic and the impact it is having locally. Every contribution, however large or small, will make a difference.

Your donation will help us continue to cover COVID-19 and our other vital local news.

 

Start a dialogue, stay on topic and be civil.
If you don't follow the rules, your comment may be deleted.

User Legend: iconModerator iconTrusted User