NU Invitational results | TheUnion.com
YOUR AD HERE »

NU Invitational results

Running

Nevada County Kids Classic

May 6, Nevada Union High School



Half-mile boys

5-6 year olds: 1, Adam Dennis 4:01.09; 2, Colton Fetzer 4:13.50; 3, Ryan Perry 4:15.85. 7-8 boys: 1, Jacob Moseman 3:21.76; 2, Lucas Meadows 3:27.10; 3, Franz Shimek 3:43.69. 9-10 boys: 1, Trevor Humphreys 3:23.37; 2, Trevor Villwock 3:31.90; 3, Parker Rhodes 3:41.32. 11-12 boys: 1, Fritz Avery 3:26.25; 2, Same Crowe 6:33.34. 13-14 boys: 1, Austin Violetto 2:52.58; 2, Tyler Prince 3:04.90.




Half-mile girls

5-6 year olds: 1, Heidi Shimek 4:32.15; 2, Eleni Ruocco-Brown 4:34.52; 3, Carolyn Schwendeman 4:40.40. 7-8: 1, Kate Berrenman 3:57.38; 2, Sally Schilling 4:05.65; 3, Sinclaire Bilheimer 4:06.63. 9-10: 1, Dori Anderson 3:30.23; 2, Rose Kazy 3:35.71; 3, Elena Bilheimer 3:41.06. 11-12: 1, Natalie Benthin 3:30.88; 2, Brittany Shields 3:45.26; 3, Ashley Davies 3:46.23.

13-14: 1, Sophia Ruocco-Brown 3:01.32; 2, Kate Preece 3:32.34; 3, Nicole Nicolai, 3:45.70.

One-miles boys

5-6 year olds: 1, Cole Berreman 9:30.61. 7-8: 1, Avery Landers 8:20.38; 2, Kruss Corbett 8:21.42; 2, Rocky Lubbers, 8:42.52. 9-10: 1, Zach Stoll 6:15.47; 2, Trevor Humphrey 7:14.82; 3, Brandon Schwendeman 7:15.94. 11-12: 1, Thomas McAtee 6:09.27; 2, Kael Newton 7:07.38; 3, Sam Asher 7:35.24. 13-14: 1, Ryan Schwendeman 6:04.87; 2, Austin Violette 6:08.08; 3, Casey Brake 6:08.63.

1 mile girls

5-6 year olds: 1, Kei Castlebery 11:33.93; 2, Kahlan McDaniel 11:38.14. 7-8: 1, Jamie Boulte 7:25.59; 2, Kate Berreman 8:33.99; 3, Nora Devlin 10:23.90. 9-10 girls: 1, Laura Dennis 8:17.27; 2, Rose Kazy 8:39.34; 3, Sierra Spaulding 9:29.26. 11-12: Jessica Boutte 6:48.66; 2, Chelsea Sutton 7:43.55; 3, Natalie Benthin 8:17.88.

Track & field

Nevada Union Invitational

May 5

J.V. girls

100: 1, Chambers (Oak) 12.61; 2, Roots (Fol) 12.68; 3, Torrence (Oak) 13.19. 200: 1, Henry (Wood) 26.74; 2, Chambers (Oak) 27.16; 3, Birkey (Foot) 27.43. 400: 1, Diaz (Pon) 1:01.74; 2, Birkey (Foot) 1:03.01; 3, Maguire (Fol) 1:05.13. 800: 1, Mosbrucker (Oak) 2:33.15; 2, Richardson (Rose) 2:36.35; 3, Lapray (Wood) 2:37.47. 1,600: 1, Malone (Fol) 5:32.03; 2, Lapray (Wood) 5:46.11; 3, Banuet (DC) 5:48.43. 3,200: 1, Malone (Fol) 11:53.12; 2, Banuet (DC) 12:52.87; 3, Fastiggi (Wood) 13:27.01. 100 hurdles: 1, White (Fol) 16.39; 2, Zimmerman (Placer) 16.77; 3, Brown (Lor) 17.17. 300 hurdles: 1,Birkey (Foot) 49.14; 2, White (Fol) 50.45; 3, Brown (Lor) 50.57; Bear River: 6, Brooke Van Fossen 52.19. 4×100 relay: 1, Folsom 51.58; 2, Oakmont 53.55; 3, Woodcreek 52.58. 4×400 relay: 1, Folsom 4:22.79; 2, Roseville 4:33.56; 3, Placer 4:34.28. High jump: 1, Chambers (Oak) 4-10; 2, Leckey (BV) 4-10; 3, Adams (Lor) 4-8. Pole vault: 1, Capella (Oak) 8-6; 2, Akinaka (Pon) 8-6; 3, Luke (Oak) 8-0. Long jump: 1, Burington (Pleasant Valley) 16-9; 2, Roots (Fol) 16-6; 3, White (Fol) 15-10. Triple jump: 1, Fontillas (Fol) 33-71Ú4; 2, Thibeaux (Wood) 31-23Ú4; 3, Osella (Wood) 31-11Ú4; Bear River: Jocelyn Fry (Bear River) 30-81Ú4. Shot put: 1, Christenson (PV) 31-9; 2, Nelson (Wood) 31-21Ú2; 3, Nwandu (Wood) 30-31Ú2; Bear River: 5, Maddy Groulx 29-2. Discus: 1, Ashman (OR) 98-3; 2, Nelson 94-101Ú4; 3, Christenson (PV) 92-1; Bear River: 5, Groulx 86-11.

Varsity girls

100: 1, Rebekah Siebach (OR) 12.80; 2, Tawny Lambuth (Placer) 12.96; 3, Sam Moose (Red Bluff) 13.01. 200: 1, Lauren Hoffman (BV) 25.26; 2, Kiara Reed (Chico) 26.38; 3, Rebekah Siebach (OR) 26.48. 400: 1, Lauren Hoffman (BV) 57.17; 2, Kiara Reed (Chi) 58.05; 3, Kelsey O’Donnell (OR) 59.98. 800: 1, Alex Kosinski (OR) 2:13.52; 2, Natalie Hickman (PV) 2:23.98; 3, Anna Eicholtz (RB) 2:26.29. 1,600: 1, Hagen Atkins (Durham) 5:20.47; 2, Hannah Soza-Hodgkinson (PV) 5:21.02; 3, Rebecca Hbtamu (Rose) 5:24.41. 3,200: 1, Lauren Lewis (YC) 11:31.40; 2, Sarah Clark (Col) 12:05.46; 3, Rebecca Hbtamu (Rose) 12:05.70. 100 hurdles: 1, Tenise Brewer (Flor) 15.65; 2, Nicole Jackson (BR) 16.25; 3, Amanda Castleman (YC) 16.64. 300 hurdles: 1, Nicole Jackson (BR) 46.03; 2, Tenise Brewer (Flor) 47.14; 3, Rachel Welz (BR) 48.34. 4×100 relay: 1, Florin 50.04; 2, Placer 50.67; 3, Oak Ridge 50.99. 4×400 relay: 1, Florin 4:06.88; 2, Placer 4:09.20; 3, Oak Ridge 4:11.03. High jump: 1, Rachel Welz (BR) 5-4; 2, Tenise Brewer 5-2; 3, Veronica Stimson (BV) 5-2. Pole vault: 1, Amanda Louie (DO) 11-6; 2, Lambuth (Placer) 10-6; 3, Veronica Stimson (BV) 10-6. Long jump: 1, Lauren Hoffman (BV) 17-61Ú2; 2, Rachel Welz (BR) 16-71Ú2; 3, Alivia Brewer (Flo) 16-03Ú4. Triple jump: 1, Alivia Brewer (Flo) 37-51Ú4; 2, Linda Nghiem (OR) 32-71Ú2; 3, Christa Haluck (Lor) 31-93Ú4. Shot put: 1, Colleen Lenehan (OR) 42-101Ú2; 2, Breanne Wallace (YC) 34-4; 3, Vicky Bowman (OR) 32-7; NU: 5, Lauren Nelson 31-91Ú2. Discus: 1, Colleen Lenehan (OR) 125-3; 2, Breanne Wallace (YC) 118-7; 3, Nancy Gutierrez (NU) 109-11Ú2.

Frosh-soph boys

100: 1, Lacy (Oak) 11.25; 2, Gordon (Flo) 11.27; 3, Brooks (Wood) 11.38. 200: 1, Gordon (Flo) 23.10; 2, Lacy (Oak) 23.45; 3, Romero (Pon) 23.42. 400: 1, Williams (Fol) 52.75; 2, Dimino (Wood) 52.79; 3, Abuiso (Wood) 52.91. 800: 1, DeSouza (Oak) 2:06.19; 2, Smith (Wood) 2:08.79; 3, Seawell (Wood) 2:09.86. 1,600: 1, Fernandez (OR) 4:41.36; 2, Evangelista (Placer) 4:43.36; 3, Higgins (OR) 10:49.95. 3,200: 1, Hickman (PV) 10:14.30; 2, Evangelista (Placer) 10:38.81; 3, Higgins (OR) 10:49.95. 110 hurdles: 1, Dills (BV) 16.67; 2, Hicks (Pla) 17.00; 3, Sainz (Flo) 17.20. 300 hurdles: 1, Brooks (Wood) 40.39; 2, Chase Dixon (NU) 40.58; 3, Peterson (Pla) 41.23. 4×100 relay: 1, Folsom 45.25; 2, Woodcreek 45.38; 3, Oakmont 45.90. 4×400 relay: 1, Woodcreek 3:35.66; 2, Folson 3:38.28; 3, Casa Roble 3:39.53. High jump: 1, Kemp Stanford (NU), Vernon (Fol) Martin (PV) 5-10. Pole vault: 1, Masterson (Pon) 13-6; 2, Wallingord (Rose) 13-0; 3, Starr (Fol) 12-0. Long jump: 1,Masterson (Pon) 20-0; 2, Cole Stanford (NU) 19-51Ú4; 3, Hatch (Wood) 19-43Ú4; NU: 4, Kemp Stanford 19-0; 5, Nick Barros 18-103Ú4. Triple jump: 1, Gianni Vernon (Fol) 42-01Ú2; 2, Cole Stanford (NU) 40-8; 3, Tommy Jones (BR) 39-10. Shot put: 1, Itherburn (YC) 46-4; 2, Hartley (Pon) 43-0; 3, Williams (Franklin) 41-51Ú2. Discus: 1, Dutch Solomon (Col) 133-101Ú2; 2, Hartley (Pon) 130-1; 3, Itherburn (YYC) 119-7.

Varsity boys

100: 1, Trey Rowlett (Flo) 10.86; 2, Anthony Gobern (DC) 10.99; 3, Deon Nolan (Rose) 11.02. 200: 1, Trey Rowlett (Flo) 22.0; 2, Corey Arnold (Dur) 22.33; 3, Deon Nolan (Rose) 22.34. 400: 1, Alex Wilright (Franklin) 48.83; 2, Corey Arnold (Dur) 49.28; 3, Scott Crawford (OR) 49.44. 800: 1, Michael Salatierra (Jes) 1:57.29; 2, Giovanni Piccone (Jes) 1:58.99; 3, Rinn (Pla) 2:01.09. 1,600: 1, Jake Matthews (Fol) 4:20.93; 2, Brad Doering (YC) 4:22.30; 3, Ryan Cosens (OR) 4:31.16. 3,200: 1, Marlon Patterson (Fra) 9:36.78; 2, James Tracy (DC) 9:46.45; 3, Scott Donahue (Jes) 9:50.73. 110 hurdles: 1, Sam Glusman (Chi) 14.64; 2, Alex Wilright (Fran) 15.08; 3, Jared George (OR) 15.74. 300 hurdles: 1, Alex Wilright (Fran) 38.96; 2, Sam Glusman (Chi) 39.67; 3, Alex Anders (DC) 41.18; NU: 7, A.J. Ostrowski 41.8. 4×100 relay: 1, Roseville 42.83; 2, Franklin 42.95; 3, Florin 42.97. 4×400 relay: 1, Oak Ridge 3:24.67; 2, Chico 3:26.13; 3, Placer 3:27.07. High jump: 1, Haver (RB) 6-0; 2, Langehang (Oak) 6-0; 3, Hawkins (Wood) 5-10. Pole vault: 1, David Rhodes (Pla) 14-6; 2, Landry (Pla) 14-6; 3, Roberts (Pla) 14-0. Long jump: 1, Gurvinder Bajwa (YC) 21-111Ú2; 2, Derek Hammond (Fran) 21-9; 3, Mariel Farmer (Flo) 21-41Ú2. Triple jump: 1, Derek Hammond (Fran) 43-10; 2, Frederick Jones (Lind) 42-9; 3, Mariel Farmer (Flo) 42-8; NU: 5, Dominic Ruggiero 41-51Ú2. Shot put: 1, Nathan Namany (Fol) 52-3; 2, Ed Orgon (Jes) 51-5; 3, Robb Houser (Dur) 50-21Ú2. Discus: 1, Nick O’Neill (OR) 158-0; 2, Jake Hindman (CR) 156-6; 3, Wright (Pla) 150-9.


Support Local Journalism


Support Local Journalism

Readers around Grass Valley and Nevada County make The Union’s work possible. Your financial contribution supports our efforts to deliver quality, locally relevant journalism.

Now more than ever, your support is critical to help us keep our community informed about the evolving coronavirus pandemic and the impact it is having locally. Every contribution, however large or small, will make a difference.

Your donation will help us continue to cover COVID-19 and our other vital local news.

 

Start a dialogue, stay on topic and be civil.
If you don't follow the rules, your comment may be deleted.

User Legend: iconModerator iconTrusted User