Four Miners earn first-round byes in Division II | TheUnion.com
YOUR AD HERE »

Four Miners earn first-round byes in Division II

Last week’s league meets were essentially an all-comers round, the first shot in California high school wrestling’s postseason state tournament.

Each varsity wrestler in each weight bracket from each high school lineup had the chance to step onto the mat and state his or her case as a contender. 

This week, those spots in the bracket were earned.



The top four wrestlers in each weight class from league tournaments throughout the Sac-Joaquin Section advanced to the divisional round, which opens today. This week, they’ll shoot for a spot at the Masters, where they’ll be one of the section’s final 32 in their class, regardless of division.

Both Bear River and Nevada Union high schools carried a large contingent from the league tournaments to the divisionals. 




Nine Bruins will weigh in this morning at East Union High in Manteca for the Division IV section championships, where they’ll face the best from the Capital Valley Conference, the Valley Oak League and their own Pioneer Valley League. That means the likes of annual front-runners Foothill, Placer and Oakdale.

Twelve members of the Miners’ 13-man lineup are still alive and looking for more today at Oak Ridge in El Dorado Hills against the cream of the crop from the Metro Conference, the Sierra Valley Conference and, of course, the Sierra Foothill League. For the Miners, that means Burbank, Del Oro and Ponderosa.

The top five in each weight class will move on to Masters.

Hoping to own a spot in that bracket after the two-day divisional round will be:

103 pounds

Bear River – Sophomore Kyle Anderson, the Pioneer Valley League runner-up, received a first-round bye and will face the winner of Weston Ranch’s Daniel Guzman, the VOL runner-up, and West Campus’ Alex Lefebre (fourth in the CVC).

Nevada Union – Freshman Sawyer Mosel (4th in SFL) will meet Burbank senior Erika Pena in the first round.

112 pounds

Bear River – Jory Gemignani, a junior runner-up in the PVL squares off with Cosumnes Oaks freshman Ryan Nantuna (4th CVC).

Nevada Union – Junior Tyler Szura, a two-time SFL champion, awaits the winner of a first-round bout between Galt junior Lelan McDonald (2nd SVC) and Oakmont sophomore Yianni Athens (4th SFL).

119 pounds

Bear River – Juan Gudino, a junior, was third in the PVL and faces Foothill sophomore Josh Aguirre (3rd in CVC).

Nevada Union – Senior Jacob Purdy, another two-time SFL champ, will face the winner between Galt senior Dylan Davidson and Johnson freshman Christian Cotter.

125 pounds

Bear River – Nick Sauers, a sophomore, finished second in the PVL and will meet Weston Ranch’s Grant Mar, who finished fourth at the VOL meet.

Nevada Union – Sophomore Julian Purdy, the SFL runner-up, will face Joel Smith, a freshman from McClatchy High.

130 pounds

Bear River – Jordan Halleib, a sophomore who took fourth in the PVL, meets Rio LInda junior D.J. Woll, who was third in the CVC.

135 pounds 

Bear River – Harley Sauers, twin brother of Nick, is another Bruin sophomore who took third in the PVL and will face Foothill senior Tommy Piotrowski (4th CVC). 

Nevada Union – Josh Cena, a junior who took fourth in the SFL, meets Oak Ridge senior Josh Dawson.

140 pounds

Bear River – Senior Justin Chirigotis, the PVL runner-up, faces the winner of Rio Linda junior Shivah Prasad (2nd CVC) and East Union’s Parsa Darvari (4th in VOL). 

Nevada Union – Robin Callas, a junior, won his second SFL title last week and faces the winner between Vista del Lago junior Chris Chovanec and Rosemont sophomore Laurence Robinson. 

145 pounds

Nevada Union – Abe Fish, a senior who took fourth in the SFL, squares off against Oak Ridge sophomore Hugh Ellerman in today’s first round.

152 pounds

Nevada Union – After taking second place in the SFL for a third time, senior Trevor Painter opens with Galt senior Michael Medina.

171 pounds

Nevada Union – One of four SFL runner-ups for NU, Kyle Newman begins his bracket with Vista del Lago senior David Landuk.

189 pounds

Bear River – Braden Scinto, a junior who was third in the PVL, is pitted against Oakdale’s Hondo Arpoika, a third-place finisher in the VOL.

Nevada Union – Junior Devyn Grimes took fourth in the SFL and will meet Burbank sophomore Presley Ramirez. 

215 pounds

Bear River – Michael Merrell, a junior who was third at the PVL, faces Rio Linda senior Nick McLeod in Round

Nevada Union – Senior Rafael Iriarte, a first-time SFL champion, awaits the winner of Galt senior John Brower and Granite Bay freshman Kevin Blank.

275 pounds

Nevada Union – Michael Champagne, a junior runner-up in the SFL, faces Oakmont junior Colton Helliwell.


Support Local Journalism


Support Local Journalism

Readers around Grass Valley and Nevada County make The Union’s work possible. Your financial contribution supports our efforts to deliver quality, locally relevant journalism.

Now more than ever, your support is critical to help us keep our community informed about the evolving coronavirus pandemic and the impact it is having locally. Every contribution, however large or small, will make a difference.

Your donation will help us continue to cover COVID-19 and our other vital local news.

 

Start a dialogue, stay on topic and be civil.
If you don't follow the rules, your comment may be deleted.

User Legend: iconModerator iconTrusted User