Sunday, Aug. 15: Truckee/Donner Day | TheUnion.com
YOUR AD HERE »

Sunday, Aug. 15: Truckee/Donner Day

Entertainment

11:00 AM 49er Sierranders – Barbershop – Pine Tree Stage

12:00 PM Blue Prairie/Code Blue – Country Rock – Art Center Stage



12:00 PM 49er Sierranders – Barbershop – Pine Tree Stage

12:00 PM Rocket’s K-9 Comets – Frisbee Dog Show – The Green




12 – 4 PM Blue Oak Consort – Classical – Tall Pines Building

1:00 PM Becca – Country Pop Singer – Pine Tree Stage

2:00 PM Blue Prairie/Code Blue – Country Rock – Art Center Stage

2:30 PM Thunderfoot Cloggers – Cloggers – Pine Tree Stage

3:00 PM Rocket’s K-9 Comets – Frisbee Dog Show – The Green

3:00 PM Wheels of Freestyle – Bicycle Thrill Show – The Outback

4:00 PM Eddie D and the Cruisers – Classic Rock and Roll – Art Center Stage

4:30 PM Mountain Laurel – Bluegrass – Pine Tree Stage

5:00 PM Jimmy Accardi & the Wildcats – Rock & Roll Party – KVMR Silver Stage

5:30 PM Eddie D and the Cruisers – Classic Rock and Roll – Art Center Stage

5:45 PM Becca – Country Pop Singer – Pine Tree Stage

6:00 PM Rocket’s K-9 Comets – Frisbee Dog Show – The Green

6:00 PM Wheels of Freestyle – Bicycle Thrill Show – The Outback

6:30 PM Tomorrow In Review – Acoustic Guitars – The Outback

7:00 PM Demolition Derby – Motor Sports – Arena

7:00 PM Mountain Laurel – Bluegrass – Pine Tree Stage

7:30 PM The Blues Patrol Band – Blues – Art Center Stage

7:30 – 10:30 PM Pro DJ – Dance – Dance – The Outback

8:00 PM Wheels of Freestyle – Bicycle Thrill Show – The Outback

9:00 PM The Blues Patrol Band – Blues – Art Center Stage

9:00 PM Michael Mezmer Hypnotist Finale – Comedy Hypnosis – Pine Tree Stage

All Day Marti Cate – Strolling – Inner grounds

All Day Dan Wiles Entertainment – Stilt Walker – Inner grounds

Join in the fun!

9:00 AM Church Service – Non-denominational Service – Special Events Tent

10:00 AM Monster Slime – Kids Fun Crafts – Huck Finn Corner

11:00 AM Barnyard Racers – Racing Farm Animals – Oak Grove

11:00 AM Paper Folding Cards – Stamping in Paradise – Kids Fun Crafts – Huck Finn Corner

11:30 AM Watermelon Seed Spitting Contest – Kids Contest – Special Events Tent

12:00 PM Spin Art – Kids Fun Crafts – Huck Finn Corner

1:00 PM Barnyard Racers – Racing Farm Animals – Oak Grove

1:00 PM Cow Lick Hair Style – Kids Contest – Special Events Tent

1:00 PM Hands on Painting with Children – Pioneer Art Club – Huck Finn Corner

2:00 PM 10th Annual Barbershop Quartet Competition – – Special Events Tent

2:00 PM Red Hat Society Tea – Tea and Carnival Ride for Red Hat Society – VIP Patio – Administration Office

3:00 PM Barnyard Racers – Racing Farm Animals – Oak Grove

3:00 PM Cow-A-Bunga Salsa – Special Kids Contest – Salsa – Special Events Tent

4:00 PM Kids Fun Crafts – Kids Fun Crafts – Huck Finn Corner

4:30 PM Alkali, Last of the 49ers – Comedic Songster – Special Events Tent

5:00 PM Barnyard Racers – Racing Farm Animals – Oak Grove

5:00 PM Kids Fun Crafts – Kids Fun Crafts – Huck Finn Corner

6:00 PM Homemade Ice Cream “Sunday” – Special Contest – Ice Cream Sundaes – Special Events Tent

6:00 PM Paper Folding Cards – Stamping in Paradise – Kids Fun Crafts – Huck Finn Corner

6:00 – 10:00 PM Community Dance – Dancing – The Dance Pad

7:00 PM Barnyard Racers – Racing Farm Animals – Oak Grove

7:30 – 11:00 PM Karaoke – Fair Patrons Singing – Special Events Tent

Ongoing All Creatures Petting Zoo & Birthing Barn – Pet the animals – Livestock Area

Ongoing Climbing Wall – – The Outback & The Green

Ongoing Kid’s Corner – Play & Learning Center – Kiddie Carnival Area

Ongoing Kid’s Scavenger Hunt – Kid’s Fun Tour of the Fair – Start at Kid’s Corner

Ongoing IGX – Interactive Game Experience – Computer Games – The Outback

Ongoing Water Wars! – Water Balloon Catapulting Game – The Green

Demonstrations

11:00 AM Buying Rural Property – Fundamentals of Rural Property – Resource Conservation – The Green

11:30 AM Love Your Landscape Trees – Master Gardeners – Master Gardeners – The Green

12:00 PM Raising Animals on Small Acreage – Farm and Domestic Animals on Small Parcels – Resource Conservation – The Green

12:30 PM Composting – Master Gardeners – Master Gardeners – The Green

1:00 PM Raising Specialty Crops – Developing a Marketable Niche Crop – Resource Conservation – The Green

2:00 PM Organic Farming – Achieve Organic Certification and Organic Farming – Resource Conservation – The Green

2:30 PM Growing, Curing, Decorating Gourds – Master Gardeners – Master Gardeners – The Green

Time Demonstration – Description – Place

3:00 PM “Are You Adding Fuel to the Fire?” – Making Your Property Fire Safe – Resource Conservation – The Green

3:30 PM Composting – Master Gardeners – Master Gardeners – The Green

4:00 PM Conservation Easements – Protecting Your Property & Contribute to Open Space – Resource Conservation – The Green

5:00 PM “What Came First?” – Planting Natives – Resource Conservation – The Green

6:00 PM Composting – Let’s Recycle! – Master Gardeners Presentation – Resource Conservation – The Green

Ongoing Pioneer Art Club – Artists in Action – Tall Pines Building

Ongoing Gold Country Carvers – Wood Carving Demonstrations – Sugar Pine Lodge

Ongoing Foothill Fibers Guild – Knotted Pile Rug & Floor Loom Weaving – Sugar Pine Lodge

Ongoing Foothill Fibers Guild – Spinning & Inkle Loom Weaving – Sugar Pine Lodge

Ongoing Gold Country Knitters – Knitting Demonstrations – Senior Center – Cultural Arts Center

Ongoing 4-H Embryology Exhibit – Chicks Hatching – The Hub of Northern Mines

Livestock

8:00 AM Junior Livestock Auction – Livestock Auction – Magonigal Pavilion

11:30 AM Draft Farm – Horse Demonstration – Horse Arena

12:00 PM Connemara Stallion – Horse Demonstration – Horse Arena

12:30 PM Search and Rescue – Horse Demonstration – Horse Arena

1:00 PM Haflingers – Horse Demonstration – Horse Arena

1:30 PM Cutting Horses – Horse Demonstration – Horse Arena

2:00 PM Friesians – Horse Demonstration – Horse Arena

2:30 PM Connemara Stallion – Horse Demonstration – Horse Arena

3:30 PM Easley Mule String – Mule Demonstration – Horse Arena

4:00 PM Paint Horses – Piner Horse Demonstration – Horse Arena

4:30 PM Parade of Breeds – Horse Parade – Horse Arena

5:00 PM Darnell’s Gray Shires – Draft Horse Demonstration – Horse Arena


Support Local Journalism


Support Local Journalism

Readers around Grass Valley and Nevada County make The Union’s work possible. Your financial contribution supports our efforts to deliver quality, locally relevant journalism.

Now more than ever, your support is critical to help us keep our community informed about the evolving coronavirus pandemic and the impact it is having locally. Every contribution, however large or small, will make a difference.

Your donation will help us continue to cover COVID-19 and our other vital local news.

 

Start a dialogue, stay on topic and be civil.
If you don't follow the rules, your comment may be deleted.

User Legend: iconModerator iconTrusted User