FAIR SCHEDULE FOR FRIDAY | TheUnion.com
YOUR AD HERE »

FAIR SCHEDULE FOR FRIDAY

The Nevada County Fair gates open at 10 a.m. every day and close at midnight. Buildings close at 10 p.m., outside booths at 11 p.m., and the carnival at midnight.

Entertainment



11:30 a.m. Special Olympics Presentation Pine Tree Stage

12 p.m. Kris Skidmore & Dave Ayala Pine Tree Stage




12 p.m. The Inciters – northern soul Art Center Stage

12 p.m. Snuffy’s Magical Clown Review The Green

1 p.m. Wheels of Freestyle – Bicycle Thrill Show Oak Grove

2 p.m. Izzi Tooinsky – juggler Pine Tree Stage

2 p.m. The Inciters Art Center Stage

2 p.m. Snuffy’s Magical Clown Review The Green

3 p.m. Michael Mezmer “Hypnosis Extreme” Pine Tree Stage

3 p.m. Wheels of Freestyle – Bicycle Thrill Show Oak Grove

4 p.m. The Search – blues/rock Art Center Stage

4 p.m. Alkali, Last of the 49ers Special Events Tent

5 p.m. Lynsey Bostick – country Pine Tree Stage

5:30 p.m. The Search Art Center Stage

5 p.m. Snuffy’s Magical Clown Review The Green

6 p.m. Wheels of Freestyle – Bicycle Thrill Show Oak Grove

6:30 p.m. Izzi Tooinsky Pine Tree Stage

7 p.m. Quad Racing, “Big Air” & Monster Trucks Arena

7:30 p.m. Lynsey Bostick Pine Tree Stage

8 p.m. Double Funk Crunch – disco 80’s Art Center Stage

9:15 p.m. Michael Mezmer “Hypnosis Extreme” Pine Tree Stage

9:30 p.m. Double Funk Crunch Art Center Stage

Join in the Fun!

11 a.m., 1 p.m., 3 p.m., 5 p.m. & 7 p.m. Barnyard Racers The Green

12 p.m. Whipped Life Savers Special Events Tent

1 p.m. Ben Franklin Crafts – Patriotic Flower Power Huck Finn Corner

2 – 3:30 p.m. Water Balloon Mania Special Events Tent

6 p.m. Ag Mechanics Auction Sugar Pine Lodge Patio

6 p.m. 4th Annual Salsa Square-Off Special Events Tent

6 p.m. Ben Franklin Crafts – Jumping Jack “Sam” Huck Finn Corner

6:30 p.m. Square Dancing with Joe Saltel The Dance Pad

7:30 – 11 p.m. Karaoke! Special Events Tent

Livestock

Don’t miss the Livestock Nursery & Egg Hatching Exhibit Sugar Pine Lodge

8:30 a.m. Open Sheep Judging Sheep Show Ring

9 a.m. FFA & 4-H Beef Judging Beef Show Ring

10 a.m. Side Saddle Demonstration – Toby Levy Horse Arena

10 a.m. Senior Dairy Goat Judging Goat Arena

11 a.m. Dressage – Leslie Deutsch Horse Arena

12 p.m. Horse Jumping – Sarah Ballou Horse Arena

1 p.m. Paint Horse Demonstration – Dee Dee Piner Horse Arena

2 p.m. Dressage – Leslie Deutsch Horse Arena

3 p.m. Special Education Horse Demonstrations Horse Arena

3:30 p.m. Paint Horse Demonstration – Star Dust Ranch Horse Arena

4 p.m. Draft Horse Hitch Driving – Darnell Shires Horse Arena

4 p.m. Junior Dairy Goat Judging Goat Arena

7 p.m. Lads & Lassies Lead Class Judging Beef Show Ring

Demonstrations & Judging

9 a.m. Basketball – Special Olympics The Dance Pad

10 a.m. Gymnastics – Special Olympics The Dance Pad

10:30 & 11:30 a.m. Basketball Demonstrations The Dance Pad

10 a.m. Gold Country Knitters & Friends Senior Center

11 a.m. & 1 p.m. “Destination Imagination” Special Events Tent

Bear River High School and Magnolia School

3 p.m. Beadwork Demonstration – Lettie Lewis Huck Finn

Corner

4:45 p.m. Mike Smittle, Park Ranger Canine Team The Green

2 & 4 p.m. Mark Wellman – mountain climber The Green – Climbing Wall

2 – 5 p.m. Homebrew Judging The Pavilion

5 – 6 p.m. Nevada County Wheelchair Basketball The Dance Pad


Support Local Journalism


Support Local Journalism

Readers around Grass Valley and Nevada County make The Union’s work possible. Your financial contribution supports our efforts to deliver quality, locally relevant journalism.

Now more than ever, your support is critical to help us keep our community informed about the evolving coronavirus pandemic and the impact it is having locally. Every contribution, however large or small, will make a difference.

Your donation will help us continue to cover COVID-19 and our other vital local news.

 

Start a dialogue, stay on topic and be civil.
If you don't follow the rules, your comment may be deleted.

User Legend: iconModerator iconTrusted User