Compare and shop: grocery store prices | TheUnion.com
YOUR AD HERE »

Compare and shop: grocery store prices

Eileen Joyce
ALL | GrassValleyArchive

In an unscientific study performed by The Union staffers, supermarket size doesn’t matter if you want to save money on ordinary grocery items.

We compiled a list of 27 standard items on Aug. 22 and found prices did not vary significantly.

Except for Grocery Outlet. The bargain grocery store in Brunswick Basin is not for the brand-name loyal. You never know what will be available, but you know it will be cheaper.



The larger Raley’s and Albertsons offered more sizes than smaller, local Holiday Market. Holiday had Dawn detergent in the 25-ounce size for $3.49, but didn’t stock the 12.6-ounce size. The market also did not have an 8-ounce tube of Crest toothpaste, but did carry a 6.2-ounce tube for $3.59.

We ignored two-for-one offers – most prevalent at Pak ‘N Save and Safeway, chain store sisters – and didn’t include specialty items, such as walnut oil at Raley’s or Bierwagen peaches at SPD Markets.




Go figure on price differences on identical items. Bread was the same price – $3.19 – at four markets, and up to $3.26 at Safeway and Pak ‘N Save. Roman Meal Oatmeal and Soy bread was $1.79 a loaf at Grocery Outlet the day we checked, but it may or may not be stocked when you go.

Eggs ranged from SPD’s $1.79 to Holiday’s $2.39 for a dozen Grade AA eggs. Extra-large eggs – no regular sizes were available – went for $1.29 a dozen at Grocery Outlet.

Potatoes at SPD went for 59 cents a pound, but were 89 cents a pound at Albertsons. Potatoes were $1 for two pounds at Grocery Outlet.

Mission no-lard tortillas – 10 soft-taco size – ranged from Albertson’s $1.89 to $1.49 at Pak ‘N Save. That’s the same price as Grocery Outlet.

Only Albertsons sold 100 bags of Lipton tea for more than $4.49 – at $4.69. And only Albertsons sold a half-ounce tube of Neosporin + Pain Relief antibiotic cream for less than $5, at $4.99.

Items Bought:

Eggs, one dozen large grade AA Bread, Orowheat Original Oatnut Spinach, Del Monte fresh cut, 13.5-ounce can Potatoes, one pound, russet extra large Apples, one pound, Granny Smith Pineapple chunks in own juice, Dole, 20-ounce can Jam, Smucker1s 100 percent fruit, 10-ounce jar Peanut butter, Adam1s 100 percent Natural, 16-ounce jar Tea Bags, Lipton, 100-bag box Soup, Campbell1s tomato, 10 3/4-ounce can Tomatoes, peeled and diced, S&W, 28-ounce can Pace Picante Sauce, 16-ounce jar Beans, Rosarita traditional refried, 30-ounce can Tuna, Bumblebee, 6-ounce can V-8 vegetable juice, 46-ounce can Chili, Dennison1s No-Bean, 15-ounce can Tortillas, Mission, no lard, 10-count package Flour, Gold Medal, all-purpose, 2-pound package Cereal, General Mills, 16.25-ounce box Quaker Fruit & Oatmeal cereal bars, 8-bar box Dawn detergent, 12.6-ounce bottle Pedigree dog food, one 22-ounce can Foster Farms whole chicken, per pound Toothpaste, Crest, 8-ounce tube Neosporin pain relief antibiotic cream, 1/2-ounce tube Suave for Kids 2-in-1 shampoo and conditioner, 12-ounce bottle Soap, Lava, 5.75-ounce bar Totals of 27 identical items MARKET TOTAL Raley1s $57.83 Holiday Market $60.20 Albertsons $60.23 SPD $61.00 Safeway $62.26 Pak 1N Save $64.26


Support Local Journalism


Support Local Journalism

Readers around Grass Valley and Nevada County make The Union’s work possible. Your financial contribution supports our efforts to deliver quality, locally relevant journalism.

Now more than ever, your support is critical to help us keep our community informed about the evolving coronavirus pandemic and the impact it is having locally. Every contribution, however large or small, will make a difference.

Your donation will help us continue to cover COVID-19 and our other vital local news.

 

Start a dialogue, stay on topic and be civil.
If you don't follow the rules, your comment may be deleted.

User Legend: iconModerator iconTrusted User