CANDIDATES FILING FOR OFFICE | TheUnion.com
YOUR AD HERE »

CANDIDATES FILING FOR OFFICE

Following are all western Nevada County candidates who had filed for office by the Wednesday deadline.

Fire protection

district boards



Higgins Area Fire Protection District

• Michael A. Bryant, Auburn




• John L. Boykin Jr., Grass Valley

• Joseph Sherron, Grass Valley

Nevada County Consolidated Fire District

• John Leonard, Grass Valley

• Melvin W. Mouser, Nevada City

• Sherman R. Hanley, Nevada City

• Ralph Hitchcock, Nevada City

North San Juan Fire Protection District

• Edwin Beckenbach, North San Juan

• Robert E. Paulus Jr., Nevada City

• Frank A. Machi, Nevada City

• Pat Leach, Nevada City

Ophir Hill Fire District

• Beverly J. Martin, Grass Valley

• Andrew Goodrich, Grass Valley

• Kevin Menet, Grass Valley

• Frank Sousa, Grass Valley

Peardale-Chicago Park Fire District

• Cheryl L. Domnitch, Grass Valley

• Alvin Urke, Grass Valley

• John F. Felde, Grass Valley

Penn Valley Fire Protection District

• Richard John Nolle, Penn Valley

• Greg Fultz, Penn Valley

• J. Mark Frederick, Penn Valley

• Bob Webster, Penn Valley

• Kurt Grundel, Penn Valley

• Randall Castro, Penn Valley

Rough and Ready Fire Protection District

• Sheridan H. Loungway, Rough and Ready

• Jack Henderson, Rough and Ready

• Jerry Allen Tittle Sr., Rough and Ready

School districts

Chicago Park School District

• Nancy Dewey, Grass Valley

• Edward Bourne, Jr., Chicago Park

Clear Creek Elementary School District

• Rita Hendrickson, Penn Valley

• David Wallace, Grass Valley

• Robert Bielen, Grass Valley

Grass Valley School District

• Thomas J. Petitt, Grass Valley

• Frank Bennallack, Grass Valley

Nevada City School District

• Patricia Gerving, Nevada City

• Paula S. Campbell, Nevada City

Nevada County Board of Education

• John A. Smoak – Trustee Area 2

• Joseph “Buck” Stovall – Trustee Area 2

• Marianne Slade-Troutman – Trustee

Area 3

Nevada Joint Union High School District

• Katy Schwarz – Trustee Area 3

• Thomas Kays – Trustee Area 3

• Fredrick “Mark” Heauser – Trustee Area 4

• Vicki Downs – Trustee Area 4

• George Berrier, Jr. – Trustee Area 4

Pleasant Ridge Union School District

• Roger White, Auburn

• Richard Lyon, Grass Valley

• Pat Jones, Grass Valley

• Terry Madsen

Pleasant Valley School District

• Tina Skrukrud

• Denise Loberg

Ready Springs Union School District

• Amanda Wilcox, Penn Valley

• Jill Woods, Penn Valley

Sierra Joint Community College District

• David W. Parker, Nevada City – Trustee Area 7

• Aaron Klein – Trustee Area 7

• Scott Leslie – Trustee Area 3

• Robert Tomasini – Trustee Area 3

• Jerry Simmons – Trustee Area 4

Twin Ridges Elementary School District

• John Lee Kozlar, Nevada City

• Corina Lee Loving-Mills, Washington

• Cindy Foxfoot, Nevada City

• Dawn Thayer, Nevada City

• Doreen Fogle, Nevada City

Union Hill School District

• Gerald F. Martini, Grass Valley

• Dorothy J. Goodnow, Grass Valley

• Thomas Juan Browne, Grass Valley

• Patti Carter, Grass Valley

• Jason Onaga, Grass Valley

Special districts

Bear River Recreation and Park District

• Nancy Guerland, Auburn

• Kara Johnson, Auburn

• William Stone, Auburn

• Merlin Elders, Grass Valley

• William Stone

• Tony Clarabut, Grass Valley

• Vincent J. Cardinale, Grass Valley

Beyers Lane Community Services District

• Steve Hurliman, Grass Valley

Mystic Mine Road Community Service District

• Sushila Mertens, Nevada City

• Jennie Longmire, Nevada City

• Richard Robertshaw, Nevada City

Nevada County Resource Conservation District

• Robert G. Ingram, Grass Valley

• David Vertin, Nevada City

• Jon Shillingm Grass Valley

• Kenneth Roberts

Nevada Irrigation District

• Nick Wilcox – Division 5

• George Leipzig – Division 5

• “Jack” Meeks – Division 5

• Scott Miller – Division 3

San Juan Ridge Recreation and Park District

• Heather Donesky, Nevada City

San Juan Ridge County Water District

• Michele Roush, North San Juan

• Rodney Statham, North San Juan

Washington County Water District

• Robert Thomas Hoskins, Washington

• Judith E. Stewart, Washington

• Deborah Marie Shipley, Washington

• Lisa Redmon, Washington

• Phillip A. Copening, Washington

Western Gateway Recreation and Park District

• James Sepeda, Rough and Ready

• Hal Jorgensen, Penn Valley


Support Local Journalism


Support Local Journalism

Readers around Grass Valley and Nevada County make The Union’s work possible. Your financial contribution supports our efforts to deliver quality, locally relevant journalism.

Now more than ever, your support is critical to help us keep our community informed about the evolving coronavirus pandemic and the impact it is having locally. Every contribution, however large or small, will make a difference.

Your donation will help us continue to cover COVID-19 and our other vital local news.

 

Start a dialogue, stay on topic and be civil.
If you don't follow the rules, your comment may be deleted.

User Legend: iconModerator iconTrusted User