Celtic Festival Schedule | TheUnion.com
YOUR AD HERE »

Celtic Festival Schedule

Saturday

Main Stage

10-10:45 a.m.: Kid Fiddle



11:15 a.m.-noon: Waxies Dargle

noon-12:30 p.m.: Parade/Welcome/Blessing




12:30-1:30 p.m.: Celtic Wonder Band

2-2:45 p.m.: White Hackle Pipe and Drum Band

3:30-5 p.m.: Wake the Dead

5:45-7:15 p.m.: Alasdair Fraser

8-9:30 p.m.: Solas

O’Dea’s Pub

10-10:45 a.m.: Celtic Wonder Band Jam Session

11:15 a.m.-noon: Fiddle Workshop

12:45-1:30 p.m.: Wake the Dead Workshop

2-2:45 p.m.: Alasdair Fraser Workshop

3:15-4 p.m.: Celtic Wonder Band Jam Session

4:30-5:15 p.m.: Solas Workshop

5:45-6:30 p.m.: Celtic Wonder Band Jam Session

Sugar Pine Lodge

10:15-10:45 a.m.: Kennelly School of Dance

11-11:45 a.m.: Dawkins Puppet Theatre Company

12:30-1:15 p.m.: Kyla’s School of Highland Dance

1:30-2:15 p.m.: Liam UiCearbhaill (stories)

2:30-3:15 p.m.: Dawkins Puppet Theatre Company

3:30-4:15 p.m.: Caper Duck (dance)

4:30-5:15 p.m.: Nina Clark (stories)

The Welcome Stage

10-10:45 a.m.: White Hackle Pipe and Drum Band

11-11:45 a.m.: Nina Clark (stories)

12:30-1:15 p.m.: Caper Duck (dance)

1:45-2:30 p.m.: Waxies Dargle (music)

2:45-3:30 p.m.: Kennelly School of Irish Dance

3:45-4:30 p.m.: Liam UiCearbhaill (stories)

5-5:45 p.m.: Kyla’s School of Highland Dance (music)

Sunday

Main Stage

10:15-10:45 a.m.: Kirken O’ the Tartan

11-11:30 a.m.: Proud Foot

12:45-1:30 p.m.: White Hackle Pipe and Drum Band

2-3:30 p.m.: The Wicked Tinkers

4:15-5:45 p.m.: Mick Moloney

6:30-8 p.m.: Old Blind Dogs

O’Dea’s Pub

10-10:45 a.m.: Celtic Wonder Band Jam Session

11-11:45 a.m.: The Wicked Tinkers

noon-12:45 p.m.: Pipers Workshop

1:15- 2 p.m.: Mick Moloney

2:30-3 p.m.: Celtic Wonder Band Jam Session

3:45-4:30 p.m.: Old Blind Dogs

5-5:45 p.m.: Celtic Wonder Band Jam Session

Sugar Pine Lodge

10-10:30 a.m.: Myra Trougot (stories)

10:45-11:30 a.m.: Dawkins Puppet Theatre Company

11:45 a.m.-12:30 p.m.: Liam UiCearbhaill (stories)

12:45-1:15 p.m.: Reel Step Sisters (dance)

1:45-2:30 p.m.: Emerald Mist (music)

3-3:30 p.m.: Reel Stepsisters (dance)

3:45-4:30 p.m.: Dawkins Puppet Theatre Company

4:45-5:30 p.m.: Myra Trougot (stories)

The Welcome Stage

10-10:45 a.m.: Celtic Kids (music)

11-11:45 a.m.: Strings of Fire (stories)

noon-12:45 p.m.: String of Pearls (stories)

1-1:45 p.m.: Light of the Emerald (music)

2-2:45 p.m.: White Hackle Pipe and Drum Band (stories)

3-3:45 p.m.: Nina Clark (dance)

4-4:45 p.m.: Light of the Emerald (music)

5-5:45 p.m.: Emerald Mist (music)


Support Local Journalism


Support Local Journalism

Readers around Grass Valley and Nevada County make The Union’s work possible. Your financial contribution supports our efforts to deliver quality, locally relevant journalism.

Now more than ever, your support is critical to help us keep our community informed about the evolving coronavirus pandemic and the impact it is having locally. Every contribution, however large or small, will make a difference.

Your donation will help us continue to cover COVID-19 and our other vital local news.

 

Start a dialogue, stay on topic and be civil.
If you don't follow the rules, your comment may be deleted.

User Legend: iconModerator iconTrusted User


News


See more