Back to: News
June 24, 2009
Follow News

OFFICIAL RESULTS: 49th annual Nevada City Classic


49th annual Nevada City Classic

Men's Pro 1, 2

Place Bib Last First Team Time

1 2 ARMSTRONG Lance Uci Pt: Astana 1:28:20

2 98 JACQUES-MAYNES Benjamin Uci Ct: Bissell Pro Cycling 1:28:41

3 3 LEIPHEIMER Levi Uci Pt: Astana 1:28:42

4 125 ZWIZANSKI Scott Uci Ct: Kelly Benefit Strategi 1:28:43

5 5 GERLACH Chad Uci Ct: Amore E Vita 1:28:43

6 18 BAKER Jonathan Vitamin Cottage P/b Xp 1:28:43

7 4 HORNER Christopher Uci Pt: Astana 1:28:43

8 9 MACH Paul UCI CT: Bissell Pro Cycling 1:28:43

9 127 DUBOST Fabrice Unattached 1:28:43

10 25 JENKINS Max Glud & Marstrand Horsens 1:28:43

11 101 CULLINAN Stevie Unattached 1:28:43

12 58 ENGLISH Nathaniel Unattached 1:28:44

13 71 OWENS Vincent Hdr P/b Lombardi Sports 1:28:44

14 10 KILUN Roman Uci Ct: Ouch By Max 1:28:44

15 60 GLICK David Rideclean 1:28:44

16 1 ENGLAND Justin Calif. Giant Berry Farms 1:28:45

17 15 REANEY Steve Calif. Giant Berry Farms 1:28:46

18 34 NAPOLITANO Rudolph Liquid Fitness/adageo 1:28:50

19 70 DIXON Derek Hdr P/b Lombardi Sports 1:28:50

20 117 MATTIS James Calif. Giant Berry Farms 1:28:50

21 19 BOSWELL Ian Hot Tubes Development 1:28:50

22 26 KING Benjamin UCI CT: Trek Livestrong 1:28:50

23 13 MOORE Jesse Calif. Giant Berry Farms 1:28:51

24 124 HILLIER Keith Davis Bike Club 1:28:56

25 69 DEFIEBRE Keith Norcal Elite Cycling 1:28:59

26 flapper 1:29:09

27 39 RAMSEY Daniel Uci Ct: Team Mtn Khakis 1:29:15

28 126 ANGERMANN Jeff Safeway/g A Comm. 1:29:15

29 27 MARTIN Dan Safeway/bicycle Plus 1:29:15

30 107 GIL Andres Delta Velo 1:29:15

31 113 EROPKIN Jonathan Unattached 1:29:16

32 29 KERR Justin Liquid Cycling Club 1:29:16

33 59 LAUE Justin Zteam 1:29:19

34 128 PINKERTON Joseph Natural Grocers P/b Xp 1:29:21

35 92 GRAF Peter Unattached 1:29:21

36 22 FRIEL Dirk Vitamin Cottage P/b Xp 1:29:22

37 38 MOESCHLER Jason WTB 1:29:22

38 8 KEM Omer UCI CT: Bissell Pro Cycling 1:29:24

39 123 TALANSKY Andrew Uci Ct: Amore E Vita- 1:29:25

40 118 TIMMEL Aren Team Chico 1:29:25

41 31 LANDEN Matt Liquid Fitness/adageo 1:29:26

42 95 BRANDT Tyler Norcal Elite Cycling 1:29:27

43 115 NORINE Jonz Owens Healthcare 1:29:27

44 73 ZALESKI Seth Platinum Performance 1:29:33

45 65 PHIPPS Christopher Morgan Stanley/team Spine 1:29:34

46 14 OLMOS Osvaldo Calif. Giant Berry Farms 1:29:35

47 112 MCCLURG Patrick Team Bicycles Plus 1:29:35

48 96 FONSECA Scott Zenn Racing Team 1:29:35

49 40 ROSS Adam Wells Fargo Racing Team 1:29:37

50 63 SHUEMAKE Lee Delta Velo 1:29:37

51 56 JUNEAU Greg Sugarcrm 1:29:42

Womens Pro, 1, 2, 3

1 202 OLDS Shelley Proman Hit Squad 50:47.2

2 232 MILLER Brooke Unattached 52:49.7

3 210 NASH Katerina Luna Pro Team 52:49.8

4 211 NEYLAN Rachel Proman Hit Squad 53:01.2

5 203 DRUMM Helene Proman Hit Squad 53:01.2

6 228 PATELLA Martina Unattached 53:01.2

7 225 MYERS Lindsay Unattached 53:01.3

8 220 MAILE Sarah Unattached 53:01.3

9 205 BREEN Susannah Wells Fargo Racing Team 53:06.4

10 218 GRAF Cody Wells Fargo Racing Team 53:06.5

11 229 ROBERTSON Jane Metromint Cycling 53:06.6

12 209 NAKAMURA Yukie Metromint Cycling 53:27.1

13 206 KLEIN Sonja Left Coast Racing Team 53:27.2

14 223 ALDERS Erin Sierra Express 53:27.2

15 214 VAN HOUWELING Molly Metromint Cycling 53:27.2

16 236 GAGNAN Marie-claude Glotman Simpson 53:27.3

17 222 JAMISON Marian Velo Bella 53:53.3

18 216 PHILLIPS Jennie Wells Fargo Racing Team 53:53.4

19 224 FONG Kimberly Unattached 53:53.4

20 215 BEHROOZI Katie Unattached 53:53.4

21 217 KEIN Kristin Wells Fargo 53:53.5

22 227 CHURCH Kristine Humanzoom 53:57.9

23 213 PADULA Amy Touchstone Climbing 53:58.0

24 212 NIELSON Heather Colavita/sutter Home 53:58.0

25 219 GREEN Laurel Team Bici Sport 53:58.1

26 221 WINDER Ruth Proman Hit Squad 54:00.4

27 234 KAYFETZ Sarah Dolce Vita Cycling 54:00.4

28 230 BECKER Daniela Team Roaring Mouse 54:00.4

29 235 BRADSHAW Elis Metromint Cycling 54:00.5

Masters 35+

1 442 CASEY Dylan Team Specialized Racing 54:01.3

2 426 PHIPPS Christopher Morgan Stanley/team Spine 54:01.5

3 407 METCALFE Kevin Team Specialized Racing 54:01.6

4 438 GIL Andres Delta Velo 54:54.3

5 425 COLE Scott Morgan Stanley/team Spine 54:57.2

6 424 TIMMERMAN Chad Team Clover 54:57.3

7 441 SWELT Dustin Easty 54:57.5

8 404 BRADLEY Rick Emc2-felt 54:57.6

9 423 WALKER Jason Team Clover 54:57.6

10 409 GIAMPAOLO Dominic Webcor/alto Velo 54:57.7

11 416 THEOBALD Nick Sjbc/sugarcrm 54:57.7

12 434 ANDERSON Gregory Morgan Stanley/team Spine 54:58.9

13 401 ALBRECHT David Chico Corsa Cycling Team 54:59.0

14 429 ZELLERS Norman Vos-cycles Gladiator 54:59.0

15 430 EISENBERG Jeff Fusion Sport Usa 54:59.1

16 403 BOYLE Monte Team Clover 54:59.2

17 437 ROSENCRANTZ Tom Taleo Racing 54:59.2

18 439 OLIVERI Joseph Emc 2/felt Bicycles 54:59.2

19 415 SWANSON Murray Peninsula Velo/pomodoro 54:59.2

20 428 BUCKLEY Michael Morgan Stanley/team Spine 54:59.2

21 417 MCCAW Stephen Armstrong & Associates 55:00.8

22 422 CHOI Brian Stuzio Cycling Club 55:00.8

23 406 LABERGE Dean Team Specialized Racing 55:00.8

24 410 DESMOND Rich Colavita Racing 55:00.9

25 418 SPANO Daryl Sjbc/sugarcrm 55:08.9

26 440 BAUMANN Christopher Unattached 55:08.9

27 432 HOCK Keith Morgan Stanley/team Spine 55:09.0

28 427 LANCASHIRE Andrew Zenn Racing Team 55:09.0

29 433 OTT Chris Unattached 55:11.4

Masters 45+

1 783 REEDER Cale International Christian 54:57.4

2 777 PASCO Robert Safeway/bicycles Plus 54:57.5

3 790 ELSBACH Jan Kees Vos-cycles Gladiator 55:00.8

4 780 PUGH Michael Davis Bike Club 56:05.3

5 786 BETONTE Gregg Safeway / Bicycles Plus 57:09.3

6 795 NEVITT Andrew Sjbc/sugarcrm 57:14.8

7 797 OROURKE Michael Victory Velo/proactive 57:14.8

8 781 GADOW Mike Tieni Duro Junior Cycling 57:14.8

9 787 BRIER Bill Team Integrate / Ffbc P/b 57:14.9

10 782 REYNOLDS Rick Cyclepaths/wild Cherries 57:14.9

11 789 CUNNINGHAM Marty Armstrong Assoc/fci 57:14.9

12 788 COULTER Thomas Morgan Stanley/team Spine57:14.9

13 774 DERDENGER Scott Hdr P/b Lombardi Sports 57:15.0

14 776 CALDWELL Mark Morgan Stanley Cycling 57:15.0

15 779 SMITH Darryl International Christian 57:15.0

16 785 AVERY Wayne Unattached 57:15.0

17 775 KREISS Norman Morgan Stanley/team Spine 57:15.0

18 793 MCCOLLAM Malcolm Tulsa Tough Racing 57:15.1

19 791 GONDA Douglas Reno Wheelmen 57:15.1

Mens Elite 3

1 342 BENNETT John Unattached 49:00.7

2 332 STONAS Bernhard Webcor/alto Velo 49:04.1

3 311 SPERLING Robert Kovarus/abta 49:04.1

4 309 RUGGLES Patrick Team Meat 49:07.4

5 352 THURMAN Richard Team Chico 49:07.5

6 347 CHRISTENSEN Nathanael Delta Velo 49:08.1

7 343 FERGUSON Scot Unattached 49:08.5

8 338 RAMSETH Luke Adventures Edge 49:09.5

9 305 JONES Arthur Na 49:09.8

10 356 SOUTHAM Jonathan Kovarus/abta 49:11.2

11 307 NEWTON Troy Team Norcal Bike Sport 49:20.6

12 302 BONAR Aron Sycip/schwalbe 49:23.5

13 325 MOLLOY Justin Team Norcal Bike Sport 49:23.9

14 327 KELLY Michael Unattached 49:28.4

15 354 ATKINS Ethan Metromint Cycling 49:29.8

16 313 ZUMWALT Eric Team Norcal Bike Sport 49:37.0

17 334 BARTLEY Neil Berkeley Bicycle Club 49:50.1

18 346 DELP Bob Unattached 50:05.9

19 317 YACKLE Shawn Godspeed Courier 50:09.9

20 351 STURGES Jay Sac Golden Wheelmen 50:28.2

21 321 GEOFFRION Nate All Sport-team Swift 50:42.3

22 345 PEIFER Scott Team Bicycles/sierra Neva 50:56.7

23 306 LUND Edward Steven's Bicycles Racing 51:03.8

24 329 OZGUR Murat Sportgenic/squadra Ovest 51:43.1

25 314 ROUSE Ron Rio Strada Racing 51:43.2

26 312 STEELE Richard Sac Golden Wheelmen 51:46.5

27 349 CHRISTENSEN Joseph Junior Elite Talent Squad 51:46.6

28 318 ROCCARO Markus Peninsula Velo/pomodoro 51:46.6

29 344 WITTLER Matthew Lost Coast Brewery 51:46.6

30 353 GONZALEZ Damian Pacific State Bank Cycling 51:46.7

31 304 HERZMAN James Reno Wheelmen 51:46.7

32 340 JASINSKI Michael Chico Corsa Cycling 51:46.7

33 308 PLUMMER James Chico Corsa 51:46.8

34 337 MACDONALD Chad Wells Fargo Racing 51:46.8

35 303 BROCKIE Richard Team Integrate/ffbc 51:46.8

36 350 MAAZOUF Mel Alta Alpina 51:46.8

37 355 OLSON Andrew Unattached 51:46.9

38 357 LEON Edward Whole Athlete 51:46.9

39 319 BEHROOZI Cyrus Unattached 51:46.9

Junior Men 17 - 18

1 566 BOSWELL Ian Hot Tubes Development Cycling 44:12.8

2 543 KOENIG Matthew Golden Chain 44:19.2

3 630 VAN DEN DRIES Dominique Proman Hit Squad 44:26.3

4 556 WINNE Jimmy Woodcreek High School Mtb Club 44:48.6

5 582 BASSETTI Sam All Sport-team Swift 44:53.1

6 502 CASTELLANO Nicholas Southern California Velo 44:54.3

7 580 AVIS Charlie Usa National Team 45:03.4

8 584 FARINHA Daniel Sjbc/sugarcrm 45:03.5

9 546 ZEIS Zach Owens Healthcare 45:07.0

10 551 GIOVANNI Tanner Alta Alpina 45:07.4

11 554 RAPKO Isaiah Above Category Racing 45:14.5

12 664 JENKINS Somersby Echelon Santa Barbara 45:33.1

13 549 DARVILLE Alex Echelon Santa Barbara 45:35.6

14 537 BARTHEL Ben Echelon Santa Barbara 45:35.9

15 665 POWLESS Shayna Ventana Usa 45:39.7

16 550 PIASTA John All Sport-team Swift 45:40.5

17 540 LANIER Andrew Team Specialized Racing Junior 45:53.3

18 534 FREUND Alexander Davis Bike Club 45:59.6

19 516 CLAYTON Kyle 46:04.5

20 663 WILSON Sophie Echelon Santa Barbara 46:16.3

21 535 LABERGE James Team Specialized Racing Junior 46:17.4

22 592 BEEM Andrew Mt Shasta/pedali Inc 46:18.0

23 587 BOLSTER Samuel Team Kinetic Cycles 46:18.2

24 553 KOISHI Yuma Sjbc/sugarcrm 46:18.5

25 568 FREUND Andreas Davis Bike Club 46:18.5

26 531 EECKMAN Alistair Team Specialized Racing Junior 46:18.6

27 532 FLANAGAN Christopher All Sport-team Swift 46:18.7

28 547 EISEN Julian Sert/sho-air 46:20.4

29 570 LUCAS Eamon Vos-cycles Gladiator 46:34.8

30 579 SUKYS Ben Unattached 46:36.3

31 542 TONGATE Taylor Sho-air/sonance 46:39.2

32 536 LABERGE Chris Team Specialized Racing Junior 46:40.1

33 572 RAMAGE Andrew Southern California Velo 46:52.9

34 593 WILLIAMS Nathan Mcghie's High Roller Bicycle C 46:53.8

35 577 TARRANT David Southern California Velo 46:54.0

36 548 SMITH Marcus Team Specialized Racing Junior 46:54.1

37 533 FOX Bjorn Above Category Racing 46:54.3

38 588 FERRETTI Anthony Chico Corsa Cycling Team 46:55.4

39 578 TISDELL Daniel Team Specialized Racing 46:57.2

40 581 GEOFFRION Nate All Sport-team Swift 46:58.6

41 662 POLLARD Katherine Www.teammadcat.com 47:02.7

42 539 KUSZTYK Alexander Southern California Velo 47:05.7

43 576 HODES Adam Tieni Duro Junior Cycling Team 47:06.5

44 571 SHAFFER Joel Team Specialized Racing 47:06.7

45 567 DROESE Brandon Platinum Performance 47:12.7

46 589 ZHANG Eddie Sjbc/sugarcrm 47:12.8

47 585 GEE Alex Tiene Duro 47:12.8

48 575 TAYLOR Peter Team Specialized Racing Junior 47:12.9

49 590 HENDERSON Miguel Tieni Duro 47:12.9

50 583 JUAREZ Vincent Sjbc/sugarcrm 47:13.0

51 569 KASSIN Alec Whole Athlete 47:17.3

52 586 SNOVEL Aaron Davis Bike Club 47:17.4

53 573 STRICKLAND Kenny Infovista Cycling Team 47:17.4

54 552 LIBBEY Ben All Sport-team Swift 47:25.0

Junior Men 15 - 16

1 535 LABERGE James Team Specialized Racing Junior 46:17.4

2 553 KOISHI Yuma Sjbc/sugarcrm 46:18.5

3 531 EECKMAN Alistair Team Specialized Racing Junior 46:18.6

4 532 FLANAGAN Christopher All Sport-team Swift 46:18.7

5 548 SMITH Marcus Team Specialized Racing Junior 46:54.1

6 533 FOX Bjorn Above Category Racing 46:54.3

7 539 KUSZTYK Alexander Southern California Velo 47:05.7

8 543 KOENIG Matthew Golden Chain 47:17.4

9 541 GALENTI Dominic Southern California Velo 47:17.5

10 556 WINNE Jimmy Woodcreek High School Mtb Club 47:17.5

11 546 ZEIS Zach Owens Healthcare 47:17.6

12 554 RAPKO Isaiah Above Category Racing 47:17.6

13 549 DARVILLE Alex Echelon Santa Barbara 47:17.7

14 537 BARTHEL Ben Echelon Santa Barbara 47:17.7

15 550 PIASTA John All Sport-team Swift 47:17.8

16 540 LANIER Andrew Team Specialized Racing Junior 47:17.8

17 551 GIOVANNI Tanner Alta Alpina 47:17.9

18 547 EISEN Julian Sert/sho-air 47:25.0

19 536 LABERGE Chris Team Specialized Racing Junior 47:25.0

20 542 TONGATE Taylor Sho-air/sonance 47:25.1

21 534 FREUND Alexander Davis Bike Club 47:28.4

Junior Men 13 - 14

1 516 CLAYTON Kyle 46:04.6

2 519 VALENCIA Matthew Sugarcrm 46:16.3

3 518 NELSON Henry Tieni Duro Junior Cycling Team 46:17.5

4 517 POWLESS Neilson Bicycles Plus 46:18.1

Junior Women 10 - 12

1 503 TARRANT Joseph Southern California Velo 44:51.2

2 502 CASTELLANO Nicholas Southern California Velo 44:54.3

Junior Women 17 - 18

1 699 JONES Margaret Chico Corsa Cycling Team

Junior Women 15 - 16

1 664 JENKINS Somersby Echelon Santa Barbara

2 665 POWLESS Shayna Ventana Usa

3 662 POLLARD Katherine Www.teammadcat.com

4 663 WILSON Sophie Echelon Santa Barbara

Junior Women 13 - 14

1 630 VAN DEN DRIES Dominique Proman Hit Squad

Junior Women 10 - 12

1 615 BARTHEL Fransiska Echelon Santa Barbara


Stories you may be interested in

The Union Updated Jun 25, 2009 01:12AM Published Jun 24, 2009 01:09AM Copyright 2009 The Union. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.